do kasy suma: 0,00 zł
PLN

Jakie powinny być słodycze ze sklepiku szkolnego? Sprawdź, co warto mieć w ofercie

Jakie powinny być słodycze ze sklepiku szkolnego? Sprawdź, co warto mieć w ofercie

Żywienie dzieci ma ogromne znaczenie – w dużej mierze determinuje ich rozwój na niemal każdej płaszczyźnie. Co prawda dobre i zdrowe nawyki buduje się w domu, jednak należy zauważyć, że maluchy coraz więcej czasu spędzają poza nim. Właśnie dlatego o zdrowe odżywianie i odpowiednio zbilansowaną dietę powinny dbać także szkoły. Ważną funkcję w tym zakresie pełnią sklepiki szkolne, w których dzieci mogą kupić przepyszne przekąski i słodycze, które spełniają rygorystyczne normy. Jakie powinny być słodycze ze sklepiku szkolnego? Co obecnie można w nim sprzedawać? Podpowiadamy, w jakie produkty warto zainwestować.

Sklepiki szkolne – dlaczego są tak ważne?

Tryb życia współczesnych rodzin znacznie się zmienił. Naturalną tego konsekwencją jest konieczność dłuższego pobytu dzieci w szkołach. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, a do najważniejszych możemy zaliczyć:

– więcej zajęć dydaktycznych w szkole,

– większa ilość zajęć dodatkowych,

– dwuzmianowy system lekcji w niektórych placówkach,

– większy udział kobiet w życiu zawodowym.

Wszystkie te czynniki przyczyniają się do tego, że dzieci nie spożywają posiłków regularnie, a co za tym idzie, nie zawsze posiłki te są pełnowartościowe. Nie da się też ukryć, że ilość godzin spędzonych w placówkach oraz wysiłek związany z lekcjami i aktywnością fizyczną powoduje, że dzieci nierzadko muszą uzupełnić kalorie, kupując przekąskę w sklepiku szkolnym.

Jedną z najważniejszych funkcji, jakie pełnią sklepiki w placówkach edukacyjnych, jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat. Jako właściciel takiego miejsca musisz pamiętać, że Twoje przedsiębiorstwo bierze udział w podejmowaniu pierwszych zakupowych decyzji małego klienta. Warto więc mądrze nim pokierować.

Co można sprzedawać w szkolnym sklepiku?

Asortyment Twojego sklepiku powinien zachęcać do zakupów, by rzecz jasna, prowadzenie tego miejsca było dla Ciebie opłacalne. To, co oferujesz, musi być jednak przede wszystkim zgodne z zaleceniami i wymogami Ministerstwa Zdrowia. Tzw. ustawa sklepikowa weszła w życie w 2015 roku i zrewolucjonizowała szkolne sklepiki. Rozporządzenie określiło niemal 20 grup produktów, które mogą być sprzedawane dzieciom. Należą do nich:

– herbata, kawa zbożowa, napary owocowe,

– warzywa i owoce, surowe i przetworzone,

– suszone warzywa, owoce, nasiona, orzechy,

– woda mineralna, źródlana i stołowa,

– soki, przeciery i musy owocowe i warzywne,

– sałatki i surówki z przetworami mięsnymi, rybnymi, serem, ziołami, jajami lub przyprawami z wyłączeniem soli,

– mleko bez dodatku cukru i substancji słodzących,

– napoje zastępujące mleko (np. orzechowe lub sojowy),

– produkty mleczne (np. maślanki, kefiry, jogurty),

– koktajle owocowe, warzywne, na bazie mleka lub napojów zastępujących mleko,

– kanapki – pieczywo białe lub pełnoziarniste,

– słodkie przekąski spełniające normy założone przez Ministerstwo Zdrowia.

Jako właściciel sklepiku szkolnego musisz pamiętać, że nieprzestrzeganie powyższych wytycznych w zakresie asortymentu Twojego przedsiębiorstwa może skutkować nałożeniem kary pieniężnej w wysokości od 1000 zł do 5000 zł.

jakie-powinny-byc-slodycze-ze-sklepiku-szkolnego-sprawdz-co-miec-w-ofercie

Co z tymi słodyczami?

Celem przyjęcia tzw. ustawy sklepikowej było wykluczenie z dziecięcej diety artykułów bogatych w cukry proste, tłuszcze nasycone i sól. Przyczyna takiego stanu rzeczy jest bardzo prosta – sytuacja zdrowotna dzieci bardzo się pogarsza. Nadwaga i otyłość dosięgają nawet najmłodszych! Dlatego też Ministerstwo Zdrowia założyło, że należy ograniczyć dzieciom dostęp do najbardziej tuczących produktów spożywczych, takich jak np. chipsy. Czy to oznacza, że w swoim sklepiku nie możesz sprzedawać już słodkich przekąsek? Możesz, jednak muszą spełniać określone wymogi.

Jakie więc mogą być słodycze ze sklepiku szkolnego? Rozporządzenie zezwala na wprowadzenie do oferty produktów, których skład zawiera nie więcej niż 15g cukru, 10g tłuszczu i 1g soli na 100g lub 100 ml. Daje Ci to wiele możliwości urozmaicenia asortymentu swojego sklepu.

Słodycze ze sklepiku szkolnego – jakie możesz zaoferować?

Mimo restrykcji, które nałożyło Ministerstwo Zdrowia, istnieje kilka rodzajów słodkich przekąsek, które możesz zaproponować swoim małym klientom. Przede wszystkim w swojej ofercie możesz mieć gorzką czekoladę o zawartości minimum 70% kakao i bezcukrowe gumy do żucia. Zadbaj o to, by były kolorowe i zachęcające do zakupu. Pudrowe i kwaśne, przepyszne cukierki oferuje np. marka Sweetmania, której produkty znajdziesz w naszym sklepie. Słodycze ze sklepiku szkolnego nie muszą mieć cukru, by smakowały dzieciom. Dowodem na to są chętnie wybierane pałeczki pudrowe, rurki z oranżadą czy lizaki – ich zabawne kształty wprost zachwycają najmłodszych!

Jak urozmaicić asortyment sklepiku szkolnego?

Czy wiesz, że poza przekąskami i wartościowymi artykułami spożywczymi, warto w swojej ofercie umieścić drobne zabawki, które umilą dzieciom czas na przerwach szkolnych? Obecnie młodzież spędza mnóstwo czasu przed ekranami komputerów i telefonów komórkowych – już od najmłodszych lat. Dlatego też warto przypomnieć maluchom, że istnieją inne możliwości rozrywki. Bańki mydlane czy karty kolekcjonerskie to doskonały sposób na spędzenie czasu z rówieśnikami. Nie powinno ich zatem zabraknąć w Twoim sklepiku!

Jak widzisz, mimo rygorystycznych przepisów, sklepiki szkolne nie tracą na znaczeniu. Odpowiednio dobrany asortyment, który możesz znaleźć w naszym e-sklepie, sprawi, że Twój sklepik będzie ulubionym miejscem w każdej szkole!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl