Piniata, którą dotąd znaliśmy jedynie z filmów, zyskuje coraz większą popularność w naszym kraju. Trudno się temu dziwić, ponieważ jest ona wspaniałą atrakcją podczas przyjęć dla dzieci. Rozbijanie ozdoby i zbieranie umieszczonych w jej wnętrzu słodyczy przysparza maluchom wielu emocji. Jeśli zdecydowałeś się przygotować piniatę z okazji urodzin lub Dnia Dziecka, ale nie do końca wiesz, od czego zacząć, spieszymy z pomocą. Podpowiadamy, jak zrobić piniatę krok po kroku i co umieścić w jej wnętrzu.
Czym jest piniata?
Zwyczaj przygotowywania piniaty wywodzi się z krajów latynoskich. W okresie bożonarodzeniowym organizuje się zabawę, która polega na strąceniu przygotowanej wcześniej kuli wypełnionej słodyczami. Uczestnicy wykonują to zadanie z zasłoniętymi oczami, a po rozbiciu piniaty każdy powinien zebrać jak najwięcej słodyczy. Do tej pory zabawa ta była popularna jedynie w krajach amerykańskich, obecnie jednak zyskuje spore zainteresowanie również w Polsce. Kształt worka z cukierkami może być dowolny, zależy jedynie od Twojego pomysłu.
Co umieścić wewnątrz piniaty?
Tradycyjnie wnętrze piniaty powinieneś wypełnić słodyczami i kolorowym konfetti. Jednak nie jest to konieczność. Przygotowaliśmy kilka propozycji słodkości, jakie możesz umieścić wewnątrz kuli.
Słodycze
Najbardziej tradycyjne wypełnienie piniaty. Włóż do środka gumy, lizaki, cukierki, żelki, ciastka, batoniki i tym podobne. Wszystkie te produkty znajdziesz w naszym sklepie. Jeśli jednak zależy Ci na ograniczeniu ilości spożywanego przez dzieci cukru, to posiadamy również produkty bezcukrowe. Znajdziesz je klikając w ten link słodycze bez cukru.
Dekoracje
Oprócz słodyczy we wnętrzu kuli powinny znaleźć się także dekoracje. Ciekawy efekt podczas rozbicia zapewni kolorowe konfetti lub małe kawałki bibuły. Możesz wewnątrz umieścić również karteczki z żartobliwymi hasłami lub propozycjami zadań do wykonania, które będą kolejną formą urozmaicenia czasu.
Inne gadżety
Chociaż piniata głównie kojarzy się ze słodyczami, to w jej wnętrzu możesz umieścić drobne upominki dla wszystkich znajdujących się na przyjęciu dzieci. Ciekawą propozycją są breloczki, ozdobne długopisy lub małe maskotki. Duży wybór znajdziesz w naszym sklepie. Sprawdź nasze zabawki.
Materiały potrzebne do zrobienia domowej piniaty
Na początek zdecyduj, jaki kształt będzie miała Twoja piniata. Jeśli robisz ją pierwszy raz, to nie warto wybierać zbyt skomplikowanego wzoru. Aby stworzyć piniatę w kształcie kuli lub głowy stworka przygotuj:
- duży balon - który będzie stelażem piniaty,
- dwa małe baloniki,
- stare gazety,
- klej vikol,
- mały pędzel malarski,
- mocny sznurek,
- kij lub patyk długości około 50 cm,
- kolorową bibułę, krepę i tym podobne - do ozdobienia piniaty,
- taśmę klejącą,
- nożyczki,
- miseczkę,
- klej biurowy.
Jak zrobić piniatę w kilku prostych krokach?
Krok pierwszy
Na początek nadmuchaj balon. Jeśli chcesz stworzyć głowę stworka, to do dużego balonu za pomocą taśmy klejącej przymocuj dwa mniejsze baloniki, które będą imitować uszy. Następnie potnij gazety na małe kawałki, a część kleju vikol przelej do miseczki. Smaruj nim (za pomocą pędzla) lub mocz kawałki gazet w kleju i oklejaj nimi balon. Nie zapomnij o pozostawieniu otworu w górnej jego części, przez który nasypiesz do wnętrza piniaty łakocie, ozdoby i drobne upominki. Konieczne jest nałożenie minimum trzech warstw gazet, ponieważ jedynie wtedy rozbicie kuli nie nastąpi zbyt szybko. W celu wysuszenia odłóż piniatę na 24h, a najlepiej na 2-3 dni.
Krok drugi
Jeśli masz pewność, że piniata jest już całkowicie sucha, to możesz przystąpić do jej ozdabiania. Balon znajdujący się w środku możesz usunąć teraz lub po zakończonym zdobieniu. Około 4-5 cm poniżej otworu wykonaj dwie znajdujące się na wprost siebie dziurki i przeciągnij przez nie sznurek. Miejsca wokół dziurek zabezpiecz taśmą naprawczą, zapobiegnie to zbyt szybkiemu zerwaniu się piniaty podczas zabawy. Ostatecznie najwięcej radości sprawia rozbijanie jej, gdy jest zawieszona. Piniatę możesz ozdobić w dowolny sposób. Najbardziej klasyczny to tworzenie z bibuły kolorowych frędzli i przyklejanie ich od dołu ku górze za pomocą kleju biurowego lub taśmy klejącej. W tym kroku powinieneś przyozdobić również kij, którym uczestnicy zabawy będą rozbijać zawieszoną piniatę.
Krok trzeci
Pora przejść do najprzyjemniejszego etapu podczas tworzenia domowej piniaty. W tym kroku usuń balon, jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej. Następnie napełnij wnętrze słodyczami i kolorowym konfetti. Teraz zabezpiecz otwór taśmą i zamaskuj kawałkami bibuły lub innymi rzeczami, których użyłeś do ozdobienia piniaty.
Czym zastąpić klej podczas tworzenia piniaty?
Jeśli masz trudność z zakupem odpowiedniego kleju do stworzenia piniaty, możesz zrobić go samodzielnie. Ten rodzaj sprawdzi się także, gdy chcesz zaangażować dziecko w proces tworzenia. Aby przygotować domowy klej, będziesz potrzebować mąki ziemniaczanej i wody. Do garnka wlej 4 szklanki wody, poczekaj, aż zacznie wrzeć i chwilę gotuj. W osobnym naczyniu dokładnie wymieszaj 1 szklankę mąki z 2 szklankami zimnej wody. Gdy woda w garnku się już chwilę pogotowała, wlej małym strumieniem swoją mieszankę. Następnie gotuj wszystko około 2-3 minuty na małym ogniu, aż uzyskasz konsystencję podobną do budyniu. Nie zapominaj o mieszaniu swojej masy. Aby zapobiec pleśnieniu kleju, dodaj podczas gotowania 2-3 łyżki soli. Ostudzona masa jest gotowa do użytku.
Zapomniałeś przygotować klej wcześniej, a nie masz czasu, by czekać aż ostygnie? Spokojnie, możesz zrobić klej bez gotowania, z mąki ziemniaczanej, mąki pszennej i wody. Do garnka wsyp czubatą łyżkę każdej z mąk i dolej pół szklanki zimnej wody. Rozmieszaj całość tak, aby nie było grudek. Na koniec zalej wszystko szklanką wrzątku i dokładnie wymieszaj. Klej powinien konsystencją przypominać ciasto na naleśniki.
Do wykonania piniaty warto zaangażować dziecko. Z pewnością będzie to dla niego dobra zabawa i atrakcyjna forma spędzenia czasu. Drugą propozycją jest zrobienie piniaty niespodzianki i zaskoczenie w ten sposób osoby, która obchodzi urodziny.